Florencie

Renesance, osvícenství, vzdělání, do nebe volající chudoba, bohatství, kontrasty… Mateřské město jednoho z největších filozofických směrů.

Naše pestrobarevná čtrnáctičlenná skvadra se v úterý v odpoledních hodinách sešla před gymnáziem. Dvanáct studentů, dva učitelé a laskavý, nás doprovázející, Tomáš doplnili autobus Waldorfské školy. Díky nim, autobusu, řidičům a Waldorfské škole, jsme jeli do Florencie.

Cesta utekla jako voda. A už tu byla nádherná Itálie.

Ubytovat se byla potíž. Jeden pokoj prostě chyběl a personál hotelu to nebyl s to vysvětlit… Nakonec se musely dvě učitelky Waldorfské školy ubytovat jinde.  (Snad to byla výhoda. Měli jsme krásné romantické pokojíčky, které, jak se jedna z nás trefně vyjádřila, o rozměru metr na metr zcela zabírala nefunkční sprcha měřící devadesát na devadesát centimetrů…)

Jednalo se o umělecký zájezd. Dával si za cíl co nejvíce z pamětihodných míst ztvárnit umělecky. Chodilo se po muzeích. Kreslilo. Průčelí budov, sochy, malba ukřižovaného Ježíše, Michelangelův David… Poté, po dopolední návštěvě galerií jsme dostali rozchod. Nohy nás bolely ale i tak jsme vyrazili do okolí. Když jsme procházeli po náměstí, okolo Dómu, maličcí proti Bohu, doufali jsme, že nás tam průvodce zítra, zítra vezme.

A tento kolotoč se opakoval každý den. Dopoledne program a poté volno. Dopoledne svázané pravidly, skupinou a vedrem. Odpoledne plné klidu, smíchu, příjemného chladu, pravé Florencie. Florencie ulic. Florencie večera. Florencie noci.

Jiný den, jsme přešli most zlatníků okolo paláce Pity na vyvýšenou plošinu, na které stával David. Teď tam je jeho replika a houslista, který krásně hraje. Zde Jevíčko předvedlo taneční vystoupení. A hudba nás provází dál. Při brouzdání večerní Florencií jsme stihli zachytit krásné tóny, ve večerní róbě oblečené, houslistky, na jejíž hudbu se skvěle tančil kankán…

Poslední dny. Poslední galerie, italská pizza, lasagne, poslední náznak Itálie. Poslední procházka možnými i nemožnými ulicemi, uličkami. Levotočivé pravotočivé. A jak jsme tak postupovali, chvílemi jsme nevěděli, kde jsme…

Přidáno