Pokud přemýšlíte nad studiem architektury, čeká na vás spousta krásných chvil a taky dost dřiny. Naše škola je z poloviny jako každá jiná vysoká-chodíme na přednášky a cvičení, plníme zápočty a skládáme zkoušky.
A druhá polovina? Výuka v ateliérech, kde studujeme napříč ročníky. Ateliér si vybíráme sami každý semestr-podle zadání, pozemku, architekta (vedoucího práce, vyučujícího). Zde uvádíme všechny získané znalosti do praxe. Ateliér je dřina. Jde o náš projekt, jde o naši fantazii, nápady. Co si neuděláme sami, nebude. Na konci každého semestru se ve škole koná týdenní akce FA NONSTOP, kdy je škola otevřena 24 hodin denně a finišujeme odevzdávky, spousta studentů přespává ve škole nebo vůbec nespí, aby svůj projekt dotáhli ke (zdánlivé) dokonalosti. Jako odměnu nám škola nabízí různé akce, setkání, soutěže a s nimi pojící se vyhlášení výsledků průběhu semestru.
Já jsem měla to štěstí být pozvána jako finalista na vyhlášení Ceny děkana za projekt podzemního bunkru. Vyhlášení bylo zároveň spojeno s vernisáži prací všech finalistů a finalistek, občerstvením a krátkým rozhovorem s vítězi. Byl to pro mě hodně silný zážitek a třešinkou celého večera bylo, že jsem si odnesla svoji sošku Ceny děkana za vítězný projekt prvního ročníku!
Doteď mě překvapuje, kolik je při studiu architektury potřeba úhlů pohledu. Učíme se technické předměty jako je statika, stavební fyzika či matematika, humanitní obory jako jsou dějiny architektury, dějiny umění nebo třeba filosofie, pokračujeme přes výuku uměleckých předmětů až k odbornému cizímu jazyku (o psaní českých textů nemluvě, to je prostě samozřejmost). Jsem si jistá, že Gymnázium Jevíčko bylo tou správnou volbou a doteď těžím ze všeho, co mi nabídlo. Tímto tiše mrkám na celý učitelský sbor a moc Vám děkuji. Díky Vám jsem totiž často o krok napřed a jde to, jak se říká, po másle.
Natálie Finsterlová
Další info najdete TADY a TADY
Za další školní projekt získala Natálka nominaci na soutěž Druhá kůže