„OUR CULTURES ARE SO DIFFERENT“ – Španělé na Gymjev

Tereza PernicováProjekty a soutěže, Školní novinky

Po několika měsících příprav, v týdnu 6. až 10. května 2024, vyvrcholil e-Twinningový program mezi Gymnáziem Jevíčko a Salamanca Selesianos San José.

V pondělí naši španělští přátelé přiletěli do Prahy a odtud se přesunuli do Jevíčka, které je přivítalo kolem 9 hodiny večer hustým deštěm. Úterý španělští studenti strávili spolu s našimi žáky ve škole – stali se součástí výuky v hodinách anglického jazyka. Všichni dozvěděli něco o sobě navzájem, o životě ve Španělsku a u nás. Další částí programu v úterý byl workshop a hodina zpěvu pod vedením Toma a Vojty, ve které jsme si zazpívali jednu písničku anglicky, jednu česky a jednu španělsky. A to ještě není vše. Španělsko je zemí fotbalu, a tak se odpoledne odehrál mezinárodní zápas Česko-Španělsko. Po 5 x 15 minutách čistého času zaslouženě zvítězila španělská strana – jen o jednu branku. Celý zápas byl opět vedený v duchu gentlemanství a přátelství.

Středa byla výletním dnem. První zastávka – Laser Arena – propocená trička, mimořádné pohlcení hrou a naprostá spokojenost s „laser prožitkem“. Westernové městečko – průvodkyně Valerie, která mluvila plynulou španělštinou. Poslední akcí dne byl Skalní mlýn a návštěva Sloupsko-šošůvských jeskyní, včetně plavby na lodičkách. Může to znít až fádně, ale opět byla na všech tvářích spokojenost. Tyto tři akce dne byly velmi odlišné povahy, a proto nemohly nebavit.

Čtvrtek už byl ve znamení cesty do Prahy. Naši studenti si dopředu připravili výklad v angličtině k některým významným místům v Praze, např. Černínský Palác, Loreta, Schwarzenbergský Palác, Pražský Hrad, Chrám Sv. Víta, Nerudova ulice, kostel Sv. Mikuláše, Lenonova zeď, Karlův most a Orloj s radnicí na Staroměstském náměstí. Všichni předvedli skvělé výkony a procvičili si angličtinu.

Poslední den jsme jeli vyprovodit naše nové kamarády, objali jsme se, podali ruce a popřáli jim bezpečnou cestu domů. A slíbili si „we will be in touch“. Ano, „OUR CULTURES ARE SO DIFFERENT“. Ale tak, že při setkání a poznání lidí druhé strany se zjistí, jak mnoho může druhá kultura obohatit a rozšířit obzory té první. V případě studentů ze Salamanca Selesianos San José a Gymnázia Jevíčka došlo k naplnění nosné myšlenky e-Twinningu na 130 %.

Závěrem chci poděkovat všem studentů španělské i naší strany, protože se celou dobu chovali hezky jeden k druhému i k učitelům, byli ukáznění, tolerantní, používali hlavu i srdce. Je možné chtít víc?

 

Aleš Bárta, Josef Huf