Kolik je ve vesmíru hvězd?

Díváte se někdy na hvězdy a přemýšlíte, kolik jich vlastně je? Kde se všechny vzaly? A jak je vůbec možné, že vesmír dospěl do tak obrovských rozměrů ? Jak se může pořád rozpínat do “ničeho”? Znáte Velký vůz nebo Orion? Ale kde je na obloze najít?

My, studenti 1.B a 2.B, jsme chtěli tyto otázky alespoň z části rozluštit, a tak jsme se v březnu s paní profesorkou Helenou Hufovou a panem profesorem Jindřichem Žižkou vydali na brněnskou hvězdárnu. První otázku jsme si hned po příjezdu zodpověděli, jelikož nás čekal program “Cesta za miliardou hvězd”.

Když jsme se usadili (nebo spíše ulehli) do sedaček v planetáriu, kopule nad námi se v mžiku proměnila v noční oblohu – nejen romantickou, ale také tu, která navozuje tvrdý spánek, jak někteří z nás zjistili :-). Během hodiny jsme urazili cestu napříč celou naší Galaxií. To by se nám nepovedlo ani za 2 miliardy let tou nejrychlejší kosmickou lodí, kterou lidstvo kdy vyrobilo. Zjistili jsme, že i některé planety můžeme vidět pouhým okem na  obloze. Taky jsme využili venkovní hřiště, kde jsme například zjistili, kolik bychom vážili na jednotlivých planetách a hvězdách. A třešinkou na dortu celého výletu byla podzemní výstava o hvězdách, mlhovinách a asteroidech s poetickým názvem Exploratorium.

Myslím, že je důležité mít ponětí o tom neskutečném prostoru kolem nás, protože bychom si měli více cenit toho, jak bezpečným a ideálním místem pro život Země je.

Za účastníky zájezdu Natálie Finsterlová, 2.B

Přidáno