Země se dvěma jmény…

Již tradičně se v dubnu Gymnázium Jevíčko ve společnosti Obchodní akademie Ostrava a německé partnerské školy Oberschule Böhlen vydalo na zájezd do tulipány provoněného Nizozemska.

24. dubna jsme se k ostravské skupině připojili na benzínové pumpě v Moravské Třebové a během zdlouhavé cesty jsme přibrali německé přátele. Ráno jsme se už probouzeli s výhledem na typickou holandskou krajinu plnou květinových polí a vodních kanálů. Po příjezdu do Aalsmeeru jsme na nic nečekali a splnili první bod našeho programu – návštěvu květinové burzy Flora Holland. Velmi nás překvapila důležitost rychlosti a pohotovosti, s jakou makléři a zaměstnanci musejí pracovat. Následovala vnější prohlídka fotbalového stadionu klubu Ajax Amsterdam. Značně vyčerpáni jsme se přesunuli na místo ubytování, které se nacházelo v malém přímořském městě Egmond aan Zee. Poté, co jsme se ubytovali v našich bungalovech, jsme se společně vydali na procházku po pláži.

Druhý den nás s otevřenou náručí přivítal Amsterdam a charakteristické proměnlivé nizozemské počasí. „Útočiště“ jsme našli v Rijksmuseu, kde pro nás hlavní lákadlo představovala Rembrandtova Noční hlídka. Před naším odjezdem do Egmondu jsme stihli ještě návštěvu brusírny diamantů a květinový trh.

Když někdo řekne Holandsko, vybaví se vám dvě věci: tulipány a kola. Druhý pojem jsme ve středu měli možnost poznat na vlastní kůži – čekala nás totiž krátká projížďka po místním okolí. Poté jsme se vypravili do skanzenu Zaanse Schans, kde nás okouzlily větrné mlýny i ukázka výroby klasických dřeváků. A naskytla se nám i další unikátní příležitost – účast na Dni krále, což je jeden z nejvýznamnějších holandských svátků. Během této události je všudypřítomná oranžová barva, radost a vlastenectví místních.

S každým dnem přibývalo množství květin, které jsme viděli, a pomyslné vyvrcholení přišlo ve čtvrtek… Nejprve jsme ale nahlédli do tajů lidského těla v muzeu Corpus.

Keukenhof, největší květinový park v Evropě, byl naší druhou zastávkou. I přes bouřku a krupobití jsme se nemohli schovat v některém ze skleníků a plýtvat tak vymezeným časem na kochání se nádhernými záhony právě rozkvetlých poupat. Přesun do letoviska Scheveningen však zdaleka neznamenal konec pastvy pro naše oči. Čekal na nás celý podmořský svět v Sealife, kde někteří z nás poprvé spatřili tučňáky. V Holandsku máte díky nížinaté krajině pocit, že je jako na dlani. Doslova jsme to zažili v Madurodamu – miniaturním městě, kde se pohromadě vyskytují zmenšeniny všech významných budov této země.

Dokonalé završení našeho výletu představovala sýrová farma a projížďka lodí po kanálech Amsterdamu. Všichni si s sebou domů vedle nezapomenutelných zážitků vezli také hromadu suvenýrů – cibulek tulipánů, sýrů, hořčic i přívěsků ve tvaru dřeváků.

Tímto děkujeme všem, kteří nám umožnili prohlédnout si Nizozemsko v celé jeho kráse, obzvlášť paní profesorce Šponerové. Dank u!

Adéla Sedláčková, Zdeňka Mauerová, 2. B

Přidáno