Za moderní architekturou a pravěkými památkami

Třída 6. S se ve středu 17. září 2014 vydala tentokrát na dvojnásobně unikátní exkurzi. Sice se nejelo daleko, čekala nás cesta jen do Brna, ale stálo to za to. Prvním bodem programu byla exkurze do vily Tugendhat, jediné památky UNESCO z oblasti moderní architektury v ČR.

Rok úsilí věnovala paní profesorka Janečková tomu, aby nám tuto exkurzi zajistila. Zájemců o prohlídku je totiž bezpočet a školy mají vyhrazenou vždy pouze středu od 8 do 10 hodin. A ta naše dvouhodinovka stála za to. Vila je považována za jednu z nejvýznamnějších staveb světové moderní architektury. Byla postavena v roce 1930, ale její vybavení a nejrůznější technické i architektonické vymoženosti dodnes udivují návštěvníky.

Za dalším unikátem jsme se vydali na Zelný trh do Moravského zemského muzea. Konala se tam totiž ojedinělá výstava, na níž se společně představily tři největší poklady světového významu z muzejních sbírek v Praze, Brně a Opavě, které zřídkakdy opouštějí depozitáře. A tak jsme mohli obdivovat něco, co jsme do té doby znali jen z fotografií. U Věstonické venuše nás všechny překvapilo, jak je ve skutečnosti malá, pečlivě jsme si prohlédli také kamennou hlavu Kelta z Mšeckých Žehrovic i železné meteority z Opavy-Kylešovic.

Bylo to tolik zážitků, že závěr exkurze, jako tradičně v Brně spojený s návštěvou Vaňkovky, byl najednou takový fádní. Všechny ty obchody, restaurace a jiné atrakce byly nezajímavé ve srovnání s malou soškou z pravěku.

Michael Jordán, 6. S

 

Přidáno