Volby nanečisto

Projektu Studentské volby 2016 do krajských zastupitelstev se ve dnech 20. a 21. září 2016 zúčastnilo 254 středních škol různých vzdělávacích oborů. Studenti starší patnácti let volili politické strany, hnutí a koalice, které kandidují v reálných krajských volbách, takže si mohli vyzkoušet, jaké to je být v roli opravdového voliče.

Naše gymnázium se do voleb zapojilo také; dobrovolníci ze třetích ročníků společenskovědního semináře neměli na starost pouze hladký průběh akce, ale i přípravu volební místnosti a následné sčítání lístků a odeslání výsledků. Volební místnost byla otevřena vždy každou přestávku v aule gymnázia, kde čekala připravená volební komise, ochotná pomoci každému ze studentů, který si nevěděl rady. Našich studentských voleb se celkově zúčastnilo 76 studentů gymnázia a 12 studentů lycea. Největšího úspěchu dosáhlo hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura, které získalo 22 hlasů.

Studenti zúčastněných škol odevzdali celkem 31 867 platných hlasovacích lístků. Na prvních příčkách se ve většině regionů umístila Česká pirátská strana, hned v závěsu za ní TOP 09. Konkrétně v Pardubickém kraji zvítězilo hnutí ANO 2011, a to o čtyři hlasy nad Svobodou a přímou demokracií.

Z našeho pohledu jako studentů to byl projekt velice vydařený – dostali jsme možnost vyzkoušet si volby nanečisto a zároveň se dozvědět něco nového o fungování politiky v našem státě, což se nám do budoucna bude určitě hodit.

 

Michaela Holková, Sára Pětvalská  3.A

Přidáno