Rakousko v rámci Výzvy 56

Pro někoho to bylo klasické úterý, ne však pro nás, 10 studentů stojících s kufry před naším gymnáziem. 13. října2015 jsme se totiž vydali díky projektu Evropské unie na bezmála týdenní pobyt do rakouského hlavního města Vídně. Našimi spolucestujícími byli studenti Gymnázia Žamberk a žáci Základní školy ze Šumperka.

Hned první den jsme začali náročnou procházkou historickým centrem. Od Karlsplatzu, kolem Opery, hotelu Sacher, Kapucínské hrobky, chrámu svatého Štěpána, Hofburgu a Nové radnice jsme došli až na parkoviště, odkud už nás autobus zavezl na ubytování. Náš hostel se nacházel nedaleko proslulé Hundertwasserovy spalovny Spittelau. Druhý a třetí den dopoledne nás společně s žáky Gymnázia Žamberk čekal jazykový kurs. Pan učitel pocházel z Berlína a pro mnohé z nás to bylo úplně poprvé, kdy jsme měli možnost účastnit se výuky s rodilým mluvčím. Hlavní náplní hodin byla konverzace, plnili jsme různé zábavné úkoly a hráli jazykové hry.

Po náročných dopoledních a zaslouženém odpoledním klidu jsme se pak vydávali na další zajímavá místa Vídně. Navštívili jsme například Hundertwassershaus, zámek Belveder, zámek Schönbrunn, kde jsme si prohlédli komnaty Franze Josefa a jeho ženy Alžběty zvané Sissi. Chladné a deštivé počasí nás občas zahnalo také do místních kaváren. Teplý čaj a výborný Apfelstrudel jsme ochutnali v proslulé kavárně Hawelka.

Předposlední den byl ve znamení celodenního výletu do Salcburku, rodiště W. A. Mozarta. Měli jsme možnost navštívit jeho rodný dům, ochutnat ručně dělané Mozartovy koule, prohlédnout si zahrady zámku Mirabell nebo místní katedrálu. Ve staré části města jsme viděli nejužší dům celého Rakouska.

Poslední den si každý mohl naplánovat podle sebe. Někdo ho strávil v muzeích, někdo nákupy na Maria-Hilferstraβsse nebo procházkou vídeňskými ulicemi, které byly konečně plné slunce. Společně jsme se pak vydali ještě do zábavního parku Prater.

Domů jsme se vrátili unavení, ale za to s krásnými zážitky a vědomím, že jsme se mnohému naučili.

Poděkování patří všem, díky kterým se projekt uskutečnil a my mohli poznat tak nejen Vídeň
a němčinu v praxi, ale i nové přátele z ostatních škol, které se projektu účastnily.

 

Natálie Jirglová, 7. S

Přidáno