Pohár vědy Neuron 2015

V prosinci jsme se zapojili do fyzikální soutěže Pohár vědy Neuron 2015. Tento mezinárodní projekt probíhal nejen v ČR, ale i na Slovensku, v Turecku, Belgii a Kanadě. Každý tým musel mít nejméně 4 členy, za Gymnázium Jevíčko se zúčastnili studenti 3. ročníku Marek Mrva, Nikola Krupková, Adam Bubeník a Lukáš Hrubý. Soutěž trvala 4 měsíce a na každý měsíc jsme dostali jedno zadání, které mělo vždy tři části: kreativní, výzkumný a praktický úkol. V kreativním úkolu jsme tvořili nějakou formu uměleckého díla, ať už koláž fotografií z našeho okolí nebo návrh loga našeho týmu. Výzkumný úkol vyžadoval nejprve důkladnou úvahu a potom vlastní „špinavou práci“. Museli jsme Zvedat auto na heveru a pak měřit velikost plochy pod pneumatikou. Konečně při plnění praktického úkolu nás čekala většinou stavba nějakého modelu pro demonstraci fyzikálních zákonů, např. most, který unese 200 kg, nebo funkční barometr.

Naším nejúspěšnějším projektem byl třetí, březnový, úkol, ve kterém jsme měli vyrobit model mozkové buňky, zvážit hmotnost různých částí lidského těla a sestavit funkční fonendoskop a použít jej. Za tuto práci jsme dostali 95 bodů ze 100 možných. 15. května byly zveřejněny celkové výsledky a náš „Gymjev Team“ se umístil na krásném 9. místě mezi dalšími jedenačtyřiceti skupinami v naší kategorii.

I díky této soutěži jsme dostali pozvání reprezentovat náš výzkum z dubnového kola na téma Netypické využití indukčního vařiče na výstavě středoškolských prací v Praze. Akci StreTech 2015 pořádala už podeváté fakulta Strojní ČVUT a pan Ing. Karel Vítek Csc. Náš stánek patřil k těm velmi navštěvovaným a kvůli vařící se vodě a páře poutal pozornost už z dálky. Návštěvníky byli jak místní studenti a vyučující, tak i veřejnost obecně. Doufáme, že se nám podařilo obhájit pozici gymnázia mezi pražskými či brněnskými školami.

Nikola Krupková, MarekMrva

Přidáno