Kariéra za oceánem

Třetí listopadové úterý nám nabídlo trochu netradiční praktická cvičení z anglického jazyka. Zúčastnili jsme se přednášky pana Víta Pohanky, mimo jiné bývalého zpravodaje Českého rozhlasu.

Pan Pohanka po studiích na Univerzitě Palackého v Olomouci a několika letech vlastního podnikání začal pracovat pro Českou televizi a dále jako redaktor a korespondent Českého rozhlasu. Tato pozice mu umožnila práci v několika zahraničních velkoměstech jako například belgickém Bruselu, kde působil jako zpravodaj při Evropské unii a NATO, nebo americkém Washingtonu, D.C. Poslední zahraniční destinací, v níž pan Pohanka pracovně pobýval, bylo Polsko. Nyní se živí jako reportér na volné noze.

Předmětem přednášky byl především jeho pobyt v již zmíněných Spojených státech. Pan Pohanka nám přiblížil, jak novinářská práce za oceánem probíhala, v čem byla rozdílná a jaké skýtala výhody potažmo nevýhody. Zhlédli jsme rozhovor pana Pohanky s Václavem Havlem po premiéře jeho hry Odcházení v divadle Wilma nebo také reportáž o rodném městě spisovatele Johna Steinbecka. Kromě toho jsme mohli porovnat jeden z Pohankových tzv. „dispatchů“ s následným převedením na obrazovky ČT. Pan Pohanka přidal i pár historek, které při svém řemesle prožil, třeba jak byl unesen v Iráku nebo málem zatčen ve státě Texas.

Setkání mnohé z nás snad motivovalo k hlubšímu studiu cizích jazyků a poukázalo na jeho důležitost, protože člověk nikdy neví, kam ho osud zavane.

 

Kateřina Stündlová, 3.A

 

Přidáno