Jevíčko na cestách …

Velikonoční pondělí. Pět hodin odpoledne. My, žáci 1.A , stepujeme nervózně na benzínové pumpě v Moravské Třebové a čekáme na autobus s našimi ostravskými spoluvýletníky. Společně pak přejíždíme české hranice. Ještě tuto noc se k nám připojují naši němečtí kolegové…

Gymnázium Jevíčko společně s OA Ostrava a německou partnerskou školou Oberschule Böhlen letos uspořádalo již 7. ročník exkurze do zemí Beneluxu. Naše gymnázium již tradičně doprovázela Mgr. Dita Šponerová.

Po únavné cestě autobusem jsme se probudili v Lucembursku. Ranní procházka s rychlou prohlídkou města nás všechny nabyla energií. Viděli jsme spoustu zajímavostí, jako např. katedrálu Notre Dame, velkovévodský palác, náměstí Jana Palacha a hrobku Jana Lucemburského.

Další zastávkou byl Brusel. Zde jsme poznávali místní kulturu hlavně přes belgické ochucené pivo, vafle a čokoládu <3. Dojem na nás udělala hlavně katedrála St. Michel a Atomium.

Ve chvíli, kdy se kolem nás začaly objevovat rozsáhlé pastviny plné zvířat, vodní kanály
a tulipánová pole, jsme si uvědomili, že jsme právě dorazili k našemu cíli. Ubytování v holandském Kustpark Egmond aan Zee, nás velice překvapilo a celý pobyt jsme si připadali jako v luxusním hotelu. Každý den jsme vyráželi za dobrodružstvím a poznávali další a další zajímavosti o Holandsku. Ve skanzenu Zaan se Schans jsme na vlastní oči viděli výrobu dřeváků a z blízka si prohlíželi větrné mlýny. Krásu tulipánů jsme obdivovali v květinových zahradách Keukenhof. Jedna z našich spolužaček měla možnost, srovnat holandské a české nemocnice, a to když si na vyjížďce na, pro tuto zemi tak typických kolech, zranila nohu. Naštěstí zranění nebylo tak vážné, jak se zprvu zdálo 🙂 . Zajímavým zpestřením pro nás byla také návštěva sýrové farmy s ochutnávkou. Zde si naše chuťové pohárky pochutnávaly na tradičním holandském sýru gouda např. s levandulovou příchutí. Velice nás překvapila vstřícnost
a obětavost místních lidí, kteří se pokoušeli i o nějaká česká slůvka. Holandsko je zemí velmi multikulturní, o čemž nás přesvědčilo hlavní město Amsterdam. Historický nádech města, střídající se s moderními prvky dnešní doby tvořil úžasný kontrast. Pro všechny z nás to byla láska na první pohled, i když zvyknout si na chaos v tomto městě, nebylo vůbec jednoduché.

Prohlédnout si krásy Holandska za tak krátkou dobu by bylo nemožné, a proto jsme zavítali do parku zmenšenin, Madorodamu. Zde jsme měli celé Holandsko jako na dlani.

Na závěr bychom chtěli poděkovat paní Šponerové za krásné a nezapomenutelné zážitky.

Natálie Chlupová a Sára Pětvalská 1. A

 

 

Přidáno