III. Středoškolské mistrovství ČŘ v hasičském sportu

„Ahoj Anežko, chtěla jsem se tě zeptat. S holkama z gymplu bychom chtěly složit tým na Středoškolské mistrovství republiky v požárním sportu. Víme, že za hasiče běháš, tak se ptám, jestli bys do toho šla s námi. J Bývá to někdy v dubnu.“ Touto srpnovou zprávou z roku 2017 to celé začalo. Náš „leader“ Simča sestavila tým z osmi studentek, které se po dobu půl roku každý víkend scházely a trénovaly.

Najednou to bylo tady. Ve čtvrtek 19. 4. 2018 jsme se na dva dny vydaly do Pardubic. Konkurence byla obrovská. Střední školy z celé republiky přijely ukázat, že na to mají. První disciplínou byli jednotlivci aneb přeletět překážku, popadnout dvě smotané hadice, přeběhnout po obávané kladině, hadice rozhodit a utíkat s nimi k rozdělovači, hadice zapojit a utíkat dál s nasazenou proudnicí až do cíle. Po obědě na nás čekala štafeta – přeskok oknem, přeskok přes překážku, kladina + rozdělovač a minimax. Zde se prokázaly naše rychlostní přednosti a umístily jsme se na krásném 3. místě. Nadšení bylo obrovské, neboť umístění zrovna na štafetě jsme opravdu nečekaly. Obdržely jsme pohár s cenami a hurá na ubytovnu. Snažily jsme se načerpat co nejvíce sil, neboť v pátek nás čekala poslední disciplína – požární útok.

Na ubytovně jsme zjistily, že celé mistrovství je nahráváno na fire.tv a zpětně jsme se mohly na naše výkony podívat. V tom se nám rozbušilo srdce a zrychlil tep. Zjistily jsme, že jsme na průběžném 3. místě! Studentky z jevíčského gymnázia v mistrovství republiky na 3. místě!! Náhle byla únava tatam a řádily jsme po pokoji jako malé děti. Vše záviselo na poslední sobotní disciplíně.

Celé to pak bylo strašně rychlé a zmatené. Hned na začátku útoku se objevily problémy v organizaci, které se naštěstí vyřešily a najednou jsme měly přijít na řadu my. Srdce bušilo jako o závod. „Družstvo z jevíčského gymnázia stoupněte si za startovací čáru. Připravit. Pozor. Start!!“ Za pár vteřin bylo po všem. Bohužel s bolavým srdcem musím napsat, že jsme celkového 3. místa nedosáhly. Každý, kdo se požárnímu sportu věnuje, ví, že toho, co se může v těchto disciplínách pokazit, je nesčetně mnoho. Nejde jenom o běh či techniku, nýbrž o spolupráci a důvěru. A za všechny zúčastněné mohu dodat: DALY JSME ZE SEBE TO NEJLEPŠÍ! Závody plné odhodlání, adrenalinu, smíchu, skvělé nálady, ale i strachu, stresu, nejistoty a obav byly u konce.

Za celý náš tým bych chtěla poděkovat panu Dvořákovi, který nám nesmírně pomohl. Vložil do nás svůj čas při víkendových trénincích, poskytl nám potřebné vybavení a až do konce v nás věřil. Velký dík patří také panu J. Bidmonovi za zajištění dopravy a zázemí v Pardubicích. Děkujeme i paní profesorce Hufové, že s námi dny v Pardubicích „přežila“, že  obstarala všechny detaily umožňující přihlášení do soutěže, ubytování, a že díky její přítomnosti jsme se této skvělé zkušenosti mohli zúčastnit. A největší dík týmu skvělých holek, které udělaly tyto závody nezapomenutelné. Nemůžu se dočkat příštího roku, až se opět sejdeme a pod vedením Simči budeme společně trénovat, společně se smát, motivovat a společně vyhrávat.

Anežka Nárovcová

foto & video Klára Mrvová

Přidáno