Gymnazisté z Jevíčka v roli europoslanců

Dne 15. října 2015 neusedli všichni studenti gymnázia do školních lavic. Někteří z nich vyzkoušeli, jak pohodlné je křeslo poslance Evropského parlamentu. Studentka Kamila Badalová ze třídy 8. S totiž pro svoje spolužáky vyhrála finanční příspěvek na cestu do Štrasburku. V jarním kole soutěže Euroscola správně odpověděla na otázky týkající se Evropské unie.
Společně s 24 jevíčskými gymnazisty, kteří reprezentovali Českou republiku, se setkání mladých zúčastnilo dalších 450 studentů z 19 členských zemí Evropské unie. Všichni společně diskutovali o palčivých tématech současnosti nejen mezi sebou, ale také se skutečnými europoslanci. Debatovalo se o zaměstnanosti mladých, pomoci rozvojovým zemím a také o problematice životního prostředí, nastolena byla i otázka významu médií či budoucnosti Evropy, nemohlo chybět ani velmi diskutované téma migrace. Studenti se na debatu nejprve připravili v menších pracovních skupinách, závěry jejich jednání přednesli vybraní mluvčí ve velkém zasedacím sále. Prostor pro dotazy a připomínky ostatních nemohl chybět. Toho se nebáli využít ani naši zástupci a směle se hlásili o mikrofon i o slovo. Vzhledem k tomu, že jednacím jazykem byla převážně angličtina, studenti měli možnost prověřit si i svoji jazykovou zdatnost.
Návštěva Evropského parlamentu je rozhodně cennou zkušeností a nám nezbývá než doufat, že se naši gymnazisté zapíší do historie této instituce i v budoucnosti.

Mgr. Lenka Hrbáčková

Videozáznam z Evropského parlamentu najdete ZDE

Přidáno