Fotosoutěž

Nastoupit do auta, klíček do zapalování, spojka až na zem a startovat. Vyzvedl jsem další pasažéry a už jsme uháněli silnicí R43 směrem na Svitavy a dál na Českou Třebovou. Byla totiž neděle 18. listopadu roku 2012, toho dne se v odpoledních hodinách v České Třebové konalo vyhlášení fotografické soutěže na téma „Příroda hor“ pořádané Ekocentrem Podorlicko. Přiznávám, že jsem tam jel s jistým očekáváním úspěchu. Navigace nás navedla o pár ulic mimo, a tak jsme se rozhodli najít Ekocentrum pěšky. Naštěstí jsme je našli rychle.
I když plný očekávání, snažil jsem se být trpělivým a prohlížel vystavené fotografie pěkně od začátku. Když jsem shlédl polovinu fotografií, lehce jsem znejistěl, protože snímky ostatních účastníků byly opravdu velmi povedené, a to zvláště v kategorii seniorů (starší 20 let).
Na konci výstavy jsem konečně našel i své fotografie a mile překvapen jsem zjistil, že kromě prvního místa v kategorii barevných snímků jsem získal ocenění i za černobílou fotografii.
Po slavnostním zahájení a několika písničkách už začalo samotné vyhlášení oceněných. Nejprve kategorie nejmladších do patnácti let, potom moje kategorie od 16 do 20 let a na závěr senioři.
Mimo tyto kategorie ocenil Český svaz ochránců přírody další dvě fotografie vzácných živočichů z našich končin.
K mému překvapení jsem zjistil, že moje fotografie byla jedinou oceněnou v černobílé kategorii, a to z jediného důvodu – černobílé fotografie už nejsou tolik oblíbené. Lidé fotí raději barevně, a tak se stalo, že černobílých snímků se sešlo jen pár. Totéž se stalo i minulý rok. Letos mě to mrzelo o to víc, protože černobílá fotografie by se měla spíše rozvíjet, a nikoliv zanikat. S myšlenkou, že se mi třeba jednou podaří oblíbenost černobílých fotografií opět zvýšit, odjížděli jsme od Ekocentra rovnou domů. Večer jsem pak usínal s pocitem úspěchu a vděčnosti lidem, kteří mi tolik pomohli s účastí v této soutěži.

Daniel Cigánek, 4.B

Kategorie B2, 1. místo Daniel Cigánek fotografie „Dálky“
Cena za černobílou fotografii, Daniel Cigánek fotografie „Oko“

Přidáno