Co to je listování?

Divadelní představení s knihou v ruce, zvláštní druh scénického čtení, který velice poutavou formou předkládá divákům zcela nový zážitek z četby. Svým pojetím si klade za cíl posluchače knihou oslovit a obzvláště u žáků a studentů probudit zájem o čtení a sebevzdělávání. Snaží se být pomocníkem pedagogů a rodičů v motivaci dětí ke čtení knížek.

LiStOVáNí za 10 let své existence uvedlo v život více než 75 knih a často se těchto představení zúčastnili samotní autoři knih. Jedním z mnoha je i známý americký spisovatel Robert Fulghum, který s námi uvedl už dvě své knihy, nebo český autor a známý ekonom Tomáš Sedláček.

Rozhovor s hercem Lukášem Hejlíkem:

Čím jste chtěl být jako malý?

Určitě prezident, popelář, ale určitě vedoucí funkce.

 

Jak jste se dostal k tomu, co děláte teď?

Po maturitě jsem studoval angličtinu a dělal víceméně všechno, abych nemusel pracovat. Potom jsem se dozvěděl o vyšší odborné škole herecké. Tak jsem to zkusil, ale neměl jsem o tom žádnou představu. Dostal jsem se tam vlastně náhodou, nikdy dřív jsem nechodil ani do dramaťáku.

 

Máte nějaký vzor?

Jsou lidi, kterých si vážím za to, co dělají. Koneckonců Tomáš Sedláček, který se stal po listování našim kamarádem, je mi blízký jak po lidské, tak i po profesní stránce.

 

S kým byste si chtěl zahrát nějakou roli?

S Woody Alanem.

 

Co považujete za váš dosavadní životní úspěch?

Na tenhle projekt Listování jsem docela hrdej, protože to neexistuje nikde na světě. Tvrdili nám to všichni možní spisovatelé z celýho světa, včetně toho nejslavnějšího Dana Browna. A říkají nám: „Jé, to je super, co děláte s těma knížkama.“ Na tohle jsem opravdu hrdej, protože všechno ostatní už bylo vymyšleno.

 

Jak vypadá váš všední den a jak trávíte svůj volný čas?

Peklo. Nestíhám. Dneska tohle bylo naše páté představení a za 8 minut mám mít schůzku ohledně zítřejšího moderování v Brně. Pak vyzvedávám dceru ve škole, jdu za režisérem probrat nějaký letní plány, máme večer s malou balet, vracím ji domů za mámou, jedu do Prahy, kde ráno natáčím o půl šestý a večer moderuju. Ale na druhou stranu jsem si sám sobě pánem, takže vydělám to, co si odkejvu. Volnej čas, když je, tak jsem doma na chalupě, což znamená, že nemám volný čas, protože tam musím makat. Máme nějaký zvířata, ovečky a tak, ale už nic nestíhám, platím souseda, kterej se mi o to stará.

 

Přidáno