Benelux 2014

Gymnázium Jevíčko ve spolupráci s ostravskou obchodní akademií a německými přáteli pořádá zájezd do zemí Beneluxu. Letos se zájezdu účastnilo 6 žáků našeho gymnázia pod vedením paní profesorky Dity Šponerové.
V pondělí 21. dubna jsme společně absolvovali dlouhou noční cestu. V brzkých ranních hodinách jsme dorazili do města Lucemburk, hlavního města Lucemburska, které jsme mohli blíže poznat. Navštívili jsme zde katedrálu Notre Dame včetně hrobu českého krále Jana Lucemburského, velkovévodský palác a náměstí Jana Palacha. Dále jsme se přesunuli do hlavního města Belgie – Bruselu. Nejdříve nás ohromila katedrála svatého Michaela, kterou jsme ale nemohli navštívit, kvůli právě probíhajícímu pohřbu. Dále jsme se obtížně dostali přes davy japonských turistů až k symbolu Bruselu – k čůrajícímu chlapečkovi. Cestou na náměstí Grand-Place jsme se zastavili ochutnat typické vafle a ovocná piva. Poslední zastávkou v Belgii bylo Atomium – mnohokrát zvětšená krystalová mřížka železa. Potom jsme pokračovali
k našemu cíli, kterým bylo městečko Noordwijk na holandském pobřeží, kde jsme se ubytovali. Odtud jsme každý den vyráželi na zajímavé výlety po Holandsku.
První výlet se konal do Keukenhofu, největšího květinového parku v Evropě. Tady jsme navštívili větrný mlýn, prošli mezi miliony tulipánů, nafotili kouzelné fotky a ztratili se v přírodním labyrintu. Zaanse Schans, malebná historická vesnička plná větrných mlýnů, byla naším dalším cílem. Mohli jsme zde navštívit malé obchůdky se suvenýry, dřeváky a sýry. Zhlédli jsme také typický způsob výroby dřeváků. Dalším bodem programu byla návštěva Madurodamu v Den Haagu. Tady jsme se cítili jako obři, protože jsme procházeli mezi zmenšeninami významných holandských míst.
V Den Haagu jsme se ještě zastavili u sídla Mezinárodního soudního dvora. Poté jsme se přesunuli do nedalekého města Scheveningenu, kde jsme prozkoumávali podmořský svět ve vodním centru Sealife. V něm jsme mohli spatřit různé mořské živočichy, např. karety obrovské a medúzy. Prošli jsme obřím tunelem uprostřed akvária a poznali vývin mořského koníka.
Další vzdělávající částí programu bylo muzeum lidského těla Corpus. Prošli jsme si celé lidské tělo a na závěr si zahráli interaktivní hry, ve kterých jsme mohli například rozpitvat tělo člověka. Jako praví Holanďané jsme se cítili hlavně při cyklovýletu. Jeli jsme na pravých holandských kolech z Noordwijku do Katwijku podél pobřeží. Byl to nezapomenutelný zážitek. Nemohli jsme vynechat ani Rembrandtovu Noční hlídku
a Van Goghův Autoportrét v Rijksmuseu. Poté jsme měli možnost na sýrové farmě ochutnat a zakoupit různé druhy sýrů.
Na závěr už nás čekal jen do oranžova zbarvený Amsterdam, kde jsme oslavili Den krále.
V neděli večer už jsme se už vrátili domů a šli spát do svých postelí s příjemným pocitem.
Na všech těchto výletech jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí od pana Kamila Krčka z Ostravy a paní Šponerová všechny tyto informace překládala i pro německé žáky. Poznali jsme spoustu nových přátel a zvyků.
Za zprostředkování celého zájezdu děkujeme paní Šponerové a jejím kolegům z Ostravy a Německa. Získali jsme spoustu zážitků, na které nikdy nezapomeneme.

Tereza Švecová, Natálie Jirglová, 5.S

Přidáno