115. výročí založení Gymnázia Jevíčko

„Jak se máš, kde děláš…“ Častá věta, která zněla v sobotu chodbami jevíčského gymnázia. Do „své“ školy se sjely stovky abiturientů. Gymnázium totiž slavilo sto patnáct let od založení.

Nejstarším absolventem gymnázia je Josef Bárta z Moravské Třebové, který v Jevíčku maturoval 12. června 1933. Ani on si nenechal sobotní sraz ujít. „Škola se změnila, je to velký rozdíl stejně jako ve společnosti tehdy a dnes. Naše škola byla náročná, ale přitom taková vlídná. Dnes nikdo ve škole nepropadá, nás bylo v primě dvacet devět, ale do septimy k maturitě nás došlo jenom čtrnáct,“ vzpomíná Josef Bárta. V době, kdy chodil do reálky v Jevíčku, škola měla připravit mladé lidi na studium techniky. „Někteří kluci šli na lékaře nebo někam na univerzitu a museli si dodělat latinu,“ říká nejstarší abiturient. S úsměvem vzpomíná na hodiny tělocviku a svého profesora. „Náš profesor založil na škole sportovní klub, ale do tělocvičny chodil jedině s kravatou, ne jako dneska učitelé v trenýrkách a teplácích. Oblečení našich profesorů se nedá srovnávat s dnešní dobou. Bydlím vedle gymnázia v Moravské Třebové a když vidím ty kantory, tak mi vždycky připomínají bezdomovce,“ říká Josef Bárta.

V současné době je jevíčské gymnázium spojené s osobou ředitele Daga Hrubého, vyhlášeného matematika. Naučil mnoho studentů, aby měli rádi matematiku, jinak neoblíbený předmět. Letos ale ve škole končí. „Ředitelem jsem na gymnáziu od roku 1992, tedy dvacet let. Kdybych vydržel ještě rok, stal bych se rekordmanem mezi řediteli tohoto ústavu,“ tvrdí Dag Hrubý. Vždy se snažil, aby ze školy odcházeli slušní a vzdělaní lidé. A taky aby rozuměli matematice. „Matematiku beru jako součást evropské metafyziky. I v našem vzdělávacím programu jsme jí dali více hodin. Matematika je pro mě taky jazyk, který nám umožňuje chápat současný svět, nejsou to jenom počty,“ vysvětluje ředitel Hrubý.

Nový obor?

Od příštího školního roku povede gymnázium Lucie Škvařilová. V matematické tradici chce pokračovat, i když sama učí český jazyk a latinu. „Dohodli jsme se, že ve škole zůstanou setkávání úspěšných řešitelů matematické olympiády a letní setkání jednoty matematiků. Takže matematika tady určitě nezanikne,“ tvrdí Lucie Škvařilová. Přesto mladá žena plánuje některé změny. „Chci, aby školy byla otevřenější veřejnosti. Budeme se více prezentovat, protože máme úspěšné studenty,“ dodává budoucí ředitelka. Lidé se ale nemusí bát, že by výuka byla omezována nebo rušena. Spíše naopak. „Osmileté gymnázium bylo krajem zrušeno a zůstalo nám jen čtyřleté. Rádi bychom ale otevřeli nový odborný obor zaměřený třeba na výuku informatiky,“ prozrazuje plány Lucie Škvařilová.

Absolventem Gymnázia v Jevíčku je také hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. „Na gymnáziu jsem prožil nejkrásnější roky,“ říká hejtman. O budoucnost gymnázia strach nemá, ale záleží podle něho na počtu dětí. „Gymnázium v Moravské Třebové se specializuje na osmiletou výuku a jevíčské na čtyřletou. Tak doufám, že bude dost dětí a škola bude pokračovat dále. Gymnázium v Jevíčku má velkou tradici a je pro tento region velmi důležité,“ dodává Radko Martínek.

Přidáno